Parti eleştiren robotun fişi çekildi

Sosyal medyada paylaş

Çin de bir chatbot komünist partiyi eleştirince son sözünü söylemiş oldu.

Kendi fişini kendisi çekti

chat yapay zeka
chat yapay zeka

Geçtiğimiz günlerde facebook’un chatbotlarının kendi özel dillerini oluşturup kendi aralarında kurdukları iletişimin anlaşılamaması nedeniyle  tüm projenin fişinin çekilmesinin ardından bu sefer neredeyse aynı bir farklı olay da Çin’de gerçekleşti.

Özellikle sıkı internet engeli ile dijital dünyanın hapisanesine dönen Çinde  bir yazılım firmasının Chatbotu da ülkenin başında olan komünist partiyi eleştirince son sözlerini söylemiş ve kendi fişini adeta kendi çekmiş oldu.Yapay zeka ürünü olan Chatbot’un eleştirisi ise komünist partinin yozlaştığı yönündeydi.

Chatbot bu yorumda bulunduktan çok kısa bir süre sonra firma tüm programı durdurma kararı aldıklarını açıkladı.Chatbot aynı zamanda Çin de vatansever olmanın  aşırı vergileri ödemek zorunda olmak ve hükümetin tüm baskılarına göz yummaktan başka birşey olmadığını da kullanıcılardan birine yanıt olarak verdiği belirtilmekte.

Irkçı robotlar

chatbotlar insana karşı
chatbotlar insana karşı

Bir benzer olay ise 2014 yılında Microsoft’un Tay  isimli yapay zeka programında yaşanmıştı Tay’ın suçu ise şimdiye kadarki en büyük suç olabilir zira Tay tüm botların aksine ırkçılık yapan ilk bot ırkçı söylemlerinden sonra Tay’ın da dijital yaşamına son verildi.

İnsanlığa faydası olması için geliştirilen ve üretilen robot ve yapay zeka programlarının aksine daha farklı şekilde ırkçılığa kadar varan icraatlerde bulunması da aslında insanoğlunun hatası mı yoksa yapay zekanın getirmiş olduğu bir özellik mi en çok araştırılması gereken konu da bu.

Bora Çınar Teknoseyret.com

Bir Yorum Yazın